Koncepcja płynnej soczewki została pokazana światu około 2013 roku, choć jej teoria i koncepcja pochodzą z początku wieku. Wraz z wprowadzeniem pierwszych systemów, ich zastosowanie w badaniach naukowych, medycynie i procesach przemysłowych spotkało się z dużym uznaniem.
Ciekłe soczewki posiadają konstrukcję opartą na elektryczności elektrostatycznej. Za pomocą impulsów elektrycznych można zmienić kształt cieczy. Poprzez zmianę kształtu cieczy możemy przekształcić kroplę w soczewkę wklęsłą lub wypukłą. Podobnie, wywierając nacisk elektryczny na ciecz, możemy zmieniać załamanie światła przez system, uzyskując szybką i precyzyjną zmianę ostrości.
Zasada ta jest podobna do tego, jak działają nasze oczy. Soczewka oka jest tą płynną soczewką, która zmienia swój kształt pod wpływem nacisku mięśnia rzęskowego i pozwala naszym oczom szybko skupić się na interesującym nas punkcie.
Dzięki zastosowaniu tej zasady optycznej w systemie fotograficznym możemy uzyskać obiektyw, który ma kilka zalet:
Szybka, zbliżona do wzroku ostrość.
Dzięki wysokiej jakości cieczy optycznej możemy uzyskać obraz o dużej zdolności rozdzielczej i bez aberracji chromatycznych.
Bardziej kompaktowy system optyczny.
Opcja zmiennego układu optycznego.
Obiektyw o dłuższej żywotności, ponieważ nie wymaga tak wielu mechanicznych części ruchomych.