Jak dobrze sfotografować wnętrze kasyna?

Jak dobrze sfotografować wnętrze kasyna?

Gdy wybierzesz się do eleganckiego kasyna, wystroisz się w najlepszą wieczorową kreację i być może coś wygrasz, z pewnością będzie Ci zależało na tym, aby zachować jakąś pamiątkę z tego wydarzenia. Świetnie w tej roli sprawdzi się zdjęcie. Abyś śmiało mógł pokazywać je znajomym, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami. Z tego tekstu dowiesz się, jak fotografować wnętrza budynków, w tym kasyna.

Podstawą jest odpowiedni sprzęt

Żadne zdjęcie, niezależnie od tego, czy chcesz uchwycić piękno natury czy sfotografować wystrój pomieszczenia, nie będzie atrakcyjnie się prezentować, jeżeli nie będziesz mieć odpowiedniego sprzętu. Większość telefonów komórkowych oferuje obecnie wysoką rozdzielczość obiektywów, droższe modele mogą zaś spokojnie konkurować z tradycyjnymi aparatami. Planując jednak sfotografować wnętrze kasyna, musisz pamiętać o tym, że panują tam trudne warunki oświetleniowe. Twoja wizyta będzie najprawdopodobniej odbywała się w godzinach wieczornych lub późnowieczornych, a co za tym idzie, nie będziesz miał możliwości wykonania zdjęcia w świetle dziennym.

Sztuczne oświetlenie jest często wyzwaniem nawet dla aparatów telefonów ze średniej półki. Zdjęcia mogą wyjść nieostre, ziarniste, a kolory będą wydawały się mniej wyraziste niż w rzeczywistości. Zanim więc wykonasz zdjęcie, odpowiednio ustaw ostrość i jasność klikając w wybrane punkty na ekranie telefonu lub przygotuj ustawienia odpowiednie do warunków panujących we wnętrzu, jeżeli korzystasz z aparatu standardowego. W ten sposób unikniesz potem rozczarowania po wykonaniu ciemnego, niewyraźnego zdjęcia, któremu nie pomoże nawet najlepsza edycja.

Kolejnym utrudnieniem będą także wielobarwne lampy i inne tego typu efekty świetlne, które mają na celu uatrakcyjnienie wnętrza. Chociaż na żywo wyglądają spektakularnie i robią wrażenie na wszystkich gościach, zdjęcie może nie oddać tego efektu. Jeżeli chcesz uniknąć rozmazanych smug światła, które zniszczą całe ujęcie, upewnij się, że Twój telefon radzi sobie z trybem nocnym i uchwyci kadr w odpowiedniej formie. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, zabierz ze sobą tradycyjny aparat, którym uwiecznisz swoją wycieczkę bez obaw, że zdjęcie będzie niskiej jakości i niewyraźne. Najlepszym rozwiązaniem będzie oczywiście lustrzanka, może jednak ona przeszkadzać podczas gry.

Wybierz odpowiedni kadr

Gdy jesteś już pewny obiektywu, w który wyposażony jest Twój telefon lub przygotowałeś aparat, możesz przejść do kolejnego punktu – wyboru kadru. Jeżeli jesteś w danym kasynie po raz pierwszy, pewnie na początku będziesz dość chaotycznie rozglądać się po wszystkich pomieszczeniach i każdy ich element będzie Ci się wydawał niezwykle interesujący. Wiele osób w takich okolicznościach robi przypadkowe ujęcia, aby uwiecznić każdy fragment wnętrza. Po powrocie do domu okazuje się jednak, że żadna z fotografii nie nadaje się do wywołania albo pokazania znajomym – są rozmazane, widoczni są na nich inni goście lub palec robiącego zdjęcia wkrada się w kadr. Czasami nie da się nawet określić, co dane ujęcie miało przedstawiać.

Zamiast więc wciskać bez namysłu spust migawki lub przycisk w telefonie, najpierw spokojnie przejdź się po pomieszczeniu i przyjrzyj się znajdującym się tam obiektom. Gdy znajdziesz już fragment wnętrza kasyna, który chcesz uwiecznić, odpowiednio wybierz kadr. Najlepsze zdjęcia uzyskasz, gdy staniesz na wprost wybranego punktu. Następnie dopilnuj, aby tak zwane linie poziome były równe i żaden przedmiot nie był obcięty w połowie. Takimi liniami we wnętrzu kasyna mogą być ramy obrazów, framugi drzwi albo fotele. Najlepiej będzie, jeśli oprócz linii poziomych zostawisz po bokach zdjęcia odrobinę wolnego miejsca, aby w razie potrzeby je przyciąć i nie stracić cennego fragmentu ujęcia. Warto mieć to na uwadze szczególnie wtedy, gdy lubisz papierowe wersje zdjęć i chcesz wywołać je u fotografa.

Podczas fotografowania wnętrz ważne są także linie poziome – pomieszczenie prezentuje się atrakcyjniej, gdy kadr obejmuje je całe – od podłogi aż po sufit. Ważne jest, aby nie przechylać obiektywu, żeby nie zaburzyć perspektywy. Efekt ten osiągniesz kucając i trzymając aparat równolegle do ściany. Może to być niewygodne w garniturze lub sukni wieczorowej, dlatego też w pełni prawidłowo wykadrowane zdjęcia wnętrza są rzadko wykonywane przez gości kasyn.

Daj się ponieść fantazji

Nawet najlepszy aparat i odpowiednie wykadrowanie nie zapewnią Ci wyjątkowego zdjęcia. Żeby ujęcie było niepowtarzalne i niosło ze sobą wiele miłych wspomnień, spróbuj pokazać na nim wnętrze kasyna ze swojej perspektywy. Co na Tobie zrobiło największe wrażenie? Co chcesz zapamiętać z wizyty i pokazać znajomym, gdy będziesz dzielić się z nimi przeżyciami? To właśnie te obiekty umieść w centrum kadru, aby pamiątkowe zdjęcia były jak najbardziej spersonalizowane i niepowtarzalne.

To, że fotografujesz wnętrze kasyna, bez jego gości i pracowników w kadrze, nie oznacza, że nie może być ono dynamiczne. Ciekawa perspektywa może doskonale oddać emocje i gwar, jakie panują w lokalu. Jeżeli znajdują się w nim jakieś kotary, możesz wykorzystać je, aby ujęcie charakteryzowało się nutą tajemniczości i symbolizowało niepewność, jaka towarzyszy grom hazardowym. Rozejrzyj się spokojnie po każdym zakamarku w poszukiwaniu inspiracji. Być może uda Ci się wykonać naprawdę piękne zdjęcia, które z dumą będziesz pokazywać innym. Wyzwól więc swoją kreatywność i poszukaj niestandardowych punktów widzenia, które pokażą nie tylko wnętrze kasyna, ale także Twoją osobowość i gust.

Postprodukcja zdjęć – zadbaj o efekt końcowy!

Gdy zdjęcia będą już gotowe, poświęć chwilę na ich obróbkę. W opcjach telefonu lub prostych programach komputerowych znajdziesz naprawdę wiele rozwiązań, dzięki którym fotografia będzie jeszcze bardziej atrakcyjna i oryginalna. Pozwolą Ci one dostosować jasność, zwiększyć lub zmniejszyć kontrast i ekspozycję a także nasycenie kolorów. Przed publikacją zdjęcia w mediach społecznościowych warto także zastosować odpowiednio dobrane filtry, które oferują poszczególne portale. Wyeksponujesz w ten sposób wszystkie walory fotografii. Nie przesadzaj jednak z obróbkę zdjęcia, jeżeli zostało wykonane one w niskiej rozdzielczości i chcesz je wywołać – może one wyglądać potem nieestetycznie.

Zdjęcie wnętrza kasyna może być wspaniałą pamiątką wyjątkowego wieczoru pełnego emocji. Aby jednak nie wywołało rozczarowania zamiast miłych wspomnień, warto zastosować się do przedstawionych w artykule rad. Aby zdjęcie było wyraźne i dokładnie oddawało detale wnętrza kasyna, musi być wykonane dobrej jakości aparatem, a ustawienia obiektywu dobrane odpowiednio do warunków panujących w pomieszczeniu oświetlonym sztucznym światłem. Oprócz dobrego obiektywu konieczna jest także przemyślana perspektywa. Dużo lepiej niż przypadkowe ujęcia będzie wykładał kadr, w którym odpowiednio wyznaczone są linie pionowe i poziome. Chociaż zasady te są ważne, nic nie zastąpi jednak Twojej wyobraźni. Wykonaj więc zdjęcie tak, aby podobało się Tobie i przedstawiało te punkty kasyna, które chcesz zachować w pamięci. Zdjęcie ma Ci bowiem przypominać o Twoich miłych przeżyciach – na przykład wypłacie ogromnych pieniędzy z wygranej w kasynie.