Kolor i ostrość w fotografii

Kolor i ostrość w fotografii

Fotografia mobilna nadal rozwija się w zawrotnym tempie, optymalizując co się da w sprzęcie, ale skupiając swoje wysiłki głównie na oprogramowaniu. Obliczeniowe procesy fotograficzne pozwalają na uzyskanie lepszych jakościowo obrazów, ale kolejnym krokiem jest jeszcze jeden z elementów fizycznych: optyka.

Kolor i ostrość

Jakość obrazu jest związana głównie z naturalnością kolorów sceny, zakresem dynamiki i możliwością uzyskania obrazu o wysokim poziomie szczegółowości. Obraz, który spełnia te trzy elementy jest idealny dla świata fotografii, ponieważ daje nam więcej informacji i łatwość w naszych procesach edycji i retuszu.

5 najczęściej fotografowanych miejsc na świecie

Wśród wysiłków ulepszania kamer w telefonach widzimy technologie takie jak Dual ISO, która pozwala na jednoczesny odczyt dwóch zakresów sygnału. Istnieją również różne procesy obrazowania obliczeniowego, które optymalizują obraz w celu zwiększenia zakresu dynamiki, oczyszczenia z szumów i zwiększenia ostrości krawędzi obrazu.

Naturalność koloru zależy w dużej mierze od procesów obrazowania wykonywanych przez urządzenie. Podczas gdy soczewki odgrywają ważną rolę ze względu na załamanie światła, każda firma ma swoich inżynierów, którzy tworzą i dostosowują naukę o kolorach, aby dostarczyć jak najbardziej przyjemny obraz. W trybie RAW możemy uzyskać bardziej neutralne ujęcie i dokończyć korektę tych kolorów, aby skalibrować zdjęcie w postprodukcji. Jednak różne aparaty fotograficzne będą miały różnice w tonacji i nasyceniu kolorów.

Postrzeganie ostrości będzie bezpośrednio wynikać z jakości optycznej obiektywów. Mówiliśmy już o tym wcześniej, wyjaśniając jak zdolność rozdzielcza systemu i jego konstrukcja redukująca aberracje barwne i zniekształcenia optyczne dają nam lepszą jakość obrazu. Im większą zdolność rozdzielczą ma system, tym „ostrzejsze” obrazy można uzyskać.

W tym miejscu wiele urządzeń mobilnych zawodzi. Konstrukcja optyczna smartfonów wykonana jest z plastikowych mini-soczewek (aby były tanie) i ze względu na sposób załamywania światła nie osiągają wysokich rozdzielczości. Jednak sojusz producentów smartfonów z producentami aparatów i obiektywów pozwala zrewolucjonizować tę dziedzinę fotografii mobilnej.

One thought on “Kolor i ostrość w fotografii

  1. Irek
    9 lipca 2021 at 18:59

    Bez wątpienia kolor i ostrość ma kluczowy wpływ na finalne odbieranie obrazu przez oko

Dodaj komentarz